Altın, Tarihi Zirvesinden Ayrılıyor! Ünlü Banka 2024 Rotasını Açıkladı, Gram Altın Sahipleri İçin Acil Durum!

Bank of America’nın (BofA) son tahminleri, kıymetli metaller piyasasında yeni stratejiler geliştirmek isteyen yatırımcılar için önemli ipuçları sunuyor. Banka, bakırın 2025’te ton başına ortalama 10 bin 750 dolar, 2026’da ise 12 bin dolara çıkacağını tahmin ederken, alüminyum için 2025 yılında ton başına 2 bin 250 dolar öngörüyor. Bu tahminler, özellikle yeşil teknoloji ve altyapı projelerinde kullanılan metallerin değerini vurguluyor.

ALTIN FİYATLARI, ORTA DOĞU’DAKİ GERİLİMİN AZALMASIYLA DÜŞÜŞ YAŞADI

Son dönemdeki Orta Doğu geriliminin azalmasıyla altın fiyatları geriledi. İsrail-İran arasındaki tansiyonun düşmesiyle birlikte ons altın 2295 dolara kadar gerileyerek uluslararası piyasalarda komisyonsuz gram altın 2406 liraya kadar düştü.

ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Altın fiyatları, Orta Doğu krizine dair endişelerin azalması ve yatırımcıların Fed’in faiz politikalarına ilişkin beklentilerini değerlendirmek üzere ABD’den gelecek verileri beklemeleriyle birlikte düşüş eğilimini sürdürüyor. Ons altın fiyatı günlük bazda yüzde 1’e yaklaşan kayıplarla 2.300 dolar seviyesine gerilerken, gram altın ise yüzde 0,7 düşüşle 2.415 TL seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın ise 3.949 TL’den alıcı buluyor.

Bu düşüşte, İran ve İsrail arasındaki gerilimin azalmasıyla birlikte küresel çatışma endişelerinin hafiflemesi etkili oldu. KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, altının güvenli liman talebinin azalmasıyla geri çekildiğini ve yatırımcıların kar elde etmek amacıyla bu düşüşü fırsat olarak gördüğünü belirtti.

FED VERİLERİ VE FAİZ BEKLENTİLERİ ALTIN FİYATLARINI ETKİLİYOR

Gelecek hafta ABD’den açıklanacak olan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve kişisel tüketim harcamaları (PCE) verileri, altın fiyatları üzerinde belirleyici olabilir. Waterer, bu verilerin faiz indirimleri için beklentileri artırması halinde altın fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket gözlemlenebileceğini ifade etti. FED yetkililerinin faiz indirimine yönelik açıklamaları da altın fiyatlarının kısa vadede nasıl bir seyir izleyeceğini belirlemede etkili olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x